مکان شما: پوکه قروه » پوکه قروه » پوکه قروه چیست

پوکه قروه | پوکه معدنی قروه | پوکه امینی 09185182909

پوکه قروه چیست؟

 پوکه قروه یکی از مواد و مصالح ساختمانی بسیار پر کاربرد است که در سال های اخیر به صورت گسترده در صنعت ساختمان سازی و صنعت های دیگر نظیر بهداشت و کشاورزی استفاده شده است. این مقاله قصد دارد تا به صورت گسترده به معرفی و کاربرد این ماده طبیعی بپردازد، نحوه شکل گیری آن را توضیح دهد و انواع آن را معرفی کند. علاوه بر آن مکان های تولید، قیمت و نحوه خرید آن را نیز به شما معرفی می کند تا بتوانید محصول مورد نیاز خود را به سادگی با کیفیت بالا و قیمت ارزان تهیه نمایید.

فهرست مطالب این مقاله:
1. پوکه معدنی چگونه به وجود می آید
2. منشاء ایجاد پوکه قروه چیست؟
3.نحوه استخراج پوکه معدنی قروه سنندج
4. معادن مهم پوکه در ایران
5. مراحل استخراج پوکه معدنی قروه

زمان تقریبی برای خواندن این مقاله : در حدود 10 دقیقه

پوکه معدنی چگونه به وجود می آید

سبکدانه های طبیعی شامل پومیس، پومیسیت، اسکوریا و برخی خاکسترهای آتشفشانی هستند. این مواد معدنی سبک خاستگاه آذرین داشته و محصول فوران های آتشفشانی انفجاری هستند. در این میان پومیس ( سفید تا قهوه ای رنگ، تصویر 1) و در مرتبه بعدی اسکوریا ( قهوای تا سیاه رنگ) بیشترین مصرف را به عنوان سبکدانه معدنی دارند. در پومیس و اسکوریا هر سلول از سلول دیگر توسط دویاره های نازک جدا شده و نفوذ پذیری ناچیزی دارد.

به عبارت ساده تر، سنگ پوکه حاصل فعالیت های آتشفشانی است. هنگامی که گدازه های آتشفشانی به هوا پرتاپ می شوند به صورت دانه های ریزی به زمین بر می گردند و به سرعت سرد می شوند. در خلال سرد شدن، حباب های هوای گیر افتاده در داخل گدازه ها سبب به وجود آمدن حفره هایی در گدازه می شوند و پس از سرد شدن کامل گدازه ها، پوکه شکل می گیرد. از این رو این ماده معدنی را فقط می توان در مناطقی که دارای فعالیت های آشتفشانی بوده است پیدا کرد.

ویژگی هایی مانند چگالی ظاهری کم ( اغلب کمتر از 1)، ساختار سلولی و متخلخل، ضریب هدایت حرارتی کم و نفوذ پذیری پایین پوکه های معدنی باعث شده است که کاربردهای متنوعی به ویژه در صنعت ساختمان داشته باشد.

منشاء ایجاد پوکه قروه چیست؟

مقدار سیلیس گدازه های سازنده پومیس 70 تا 75 درصد بوده که در مقایسه با اسکوریا ( 50 تا 60 ) بالاست. وزن خشک اسکوریا در مقایسه با پومیس بالاتر ( تقریبا دو برابر ) ولی در مقابل میانگین درصد تخلخل آن کمتر است( حدود 15 تا 30 درصد در دانه بندی های مختلف).

نحوه استخراج پوکه معدنی قروه:

پوکه معدنی قروه مشابه با سایر مواد معدنی دیگر که دارای منشاء طبیعی هستند نیاز به استخراج و دانه بندی دارند. از این رو سبک استخراج پوکه غالبا در قالب شناسایی کوه های آتشفشانی، شناخت نوع سنگ و ایجاد معدن برای استخراج این نوع سنگ معدنی است.

هنگامی که کارشناسان کوه مورد نظر را شناسایی می کنند با ایجاد معدن شروع به استخراج می کنند و سپس آن ها را براساس نوع نیاز بازار دانه بندی می کنند.

معادن مهم پوکه در ایران :

مهمترین منابع پوکه معدنی ایران در نواحی از کشور قرار دارند که دارای کوه های آتشفشانی جوان هستند و از این رو می توان به نواحی زیر اشاره کرد :

 1. منطقه اتشفشانی دماوند در البرز مرکزی ( مانند معادن رینه، کرف، گزانه، ملار از نوع پومیس و اسکوریا)
 2. منطقه آتشفشانی سهند در اذربایجان شرقی ( مثل معادن بستان اباد، ایرانق و قرونه تبریز، بیشتر از نوع پومیس)
 3. منطقه آتشفشانی سبلان در اذربایجان شرقی و اردبیل
 4. منطقه آتشفشانی پوکه قروه همدان – بیجار و تکاب ( مثل معدن پوکه معدنی قروه بیشتر از نوع اسکوریا )
 5. منطقه آتشفشانی تفتان- بزمان شاهشوران در سیستان و بلوچستان

از میان نواحی اعلام شده در بالا، پوکه قروه واقع در استان کردستان به عنوان مهمترین منبع این سنگ معدنی در شناخته می شود و به علت ویژگی هایی نظیر وزن کم، استخراج آسان و دسترسی ساده به اکثر نقاط کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس، دارای اهمیت بسیار بالایی است.

معادن پوکه قروه شامل چند روستا هستند که همگی آنها دارای منایع بسیار زیاد با رگه ها و وزن های متفاوت هستند. معادن تعبیه شده در این روستاها با دارا بودن دستگاههای پیشرفته دانه بندی توانسته اند پوکه قروه را به عنوان بهترین پوکه معدنی تبدیل کنند.

لازم به ذکر است که فرایند استخراج این ماده در قروه شامل مراحل زیر است:

مراحل استخراج پوکه معدنی قروه

 1. بهره برداری از سینه کار
 2. دانه بندی توسط دستگاههای پیشرفته دانه بندی
 3. آماده سازی در چهار نوع بادامی، نخودی، ماسه ای و عدسی
 4. بار گیری و فروش به صورت متراژ

لازم به ذکر است که بسته به نوع و مکان استخراج این ماده معدنی، متراژها و قیمت می تواند متفاوت باشد به همین دلیل برای اطلاعات دقیق تر در مورد انواع پوکه دانه بندی شده  و نحوه فروش پوکه معدنی و همچنین قیمت پوکه معدنی می توانید به صفحه پوکه قروه و انواع آن مراجعه کنید.

علاوه بر این، ماده مذکور دارای وزن بسیار کم و تخلل بسیار بالا بوده و به همین خاطر در صنعت بتن سازی و کاهش وزن تحمیلی بر طبقات ساختمان جایگزین مناسبی برای ماسه محسوب می شود و به صورت گسترده ایی توسط پیمانکاران ساختمانی استفاده می شود.

برای خرید انواع پوکه قروه با %10 تخفیف قیمتی کلیک کنید

قیمت پوکه ، قیمت پوکه معدنی قروه ، قیمت پوکه قروه

نکته مهم :

همکاران و مشتریان گرامی قیمت پوکه قروه در انواع پوکه بادامی ، پوکه نخودی ، پوکه عدسی و پوکه ماسه ای ، تغییری نکرده است و به محض تغییر قیمت حتما جدول قیمت را به روز خواهیم کرد.

برای خرید انواع پوکه قروه با %10 تخفیف قیمتی کلیک کنید

خواص و ویژگی های پوکه قروه

وزن سبک

مهمترین و اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی قروه است و علت آن نیز به دام افتادن هوا در داخل گدازه های آتشفشانی و سرد شدن تدریجی آنها است

دارا بودن مقاومت بالا

به دلیل ماهیت معدنی بودن و به وجود آمدن آن از طریق گدازه های آتشفشانی و سرد شدن آن در فشار بالا، دارای مقاومت بسیار بالایی است و نسبت به فشار و ضربه، استحکام بسیار بالایی را از خود نشان می دهد.این ویژگی پوکه قروه سبب می شود تا عمر کلی ساختمان بالاتر رفته و علاوه بر حذف وزن تحمیلی بر کل ساختمان سبب صرفه جویی در برخی منابع ساختمانی نظیر سنگ و سیمان و ماسه شود.

 عایق بودن

پوکه معدنی قروه در ساختار خود دارای حفره های بسیار زیادی است و به همین دلیل می تواند هوا را در میان حفره های خود حفظ کند. این خاصیت سبب شده است تا پوکه معدنی با دارا بودن وزن سبک به عنوان یک عایق گرمایی و سرمایی عمل کنند. علاوه بر عایق سرما و گرما، پوکه معدنی قروه گزینه بسیار مناسبی برای عایق های صوتی نیز باشند. بدین ترتیب وجود هوا در حفره های پوکه سبب می شود تا در فصل های مختلف سال، مقداری از هوای محیط در میان حفره های پوکه حفظ شود و همین هوا می تواند به عنوان یک لایه میانی در بیرون و داخل ساختمان عمل کند.

 عمر زیاد

پوکه قروه و به طبع آن کلیه انواع پوکه معدنی حاصل فعالیت های آتشفشانی است و به عنوان یک ماده معدنی، بعد از استخراج می تواند صد سال عمر مفید داشته باشد به همین دلیل می تواند گزینه بسیار مناسبی برای انواع فعالیت های ساختمانی باشد.

و دارا بودن املاح معدنی

یکی دیگر از خواص پوکه معدنی ، وجود املاح معدنی بسیار زیاد در آن است و به همین دلیل می توان از این پوکه برای برخی کاربردهای کشاورزی نیز استفاده کرد.

می دانیم که پوکه قروه از طریق گدازه های اشتفشانی از اعماق زمین به هوا پرتاپ شده اند و به مرور زمان و بر اثر فرایندهای طبیعی سرد شده اند. یکی از نکات مهم این روند آن است که املاح و مواد معدنی بسیار زیادی از اعماق زمین همراه با گدازه های آتشفشانی به سطح زمین آورده می شوند که می توانند باعث حاصلخیزی زمین های اطراف خود شوند.

پوکه نیز حاوی مواد معدنی زیادی است که با شرط به کارگیری درست و صحیح در زمین های کشاورزی ضمن آنکه می تواند باعث به وجود آوردن زهکشی مناسبی در خاک شود، مواد مواد معدنی همراه خود را نیز به خاک کشاورزی منتقل نماید.

از این رو استفاده از پوکه در زمین های کشاورزی می تواند به صورت مناسب و مثری بر میزان بازدهی محصولات کشاورزی نیز اثر گذار باشد.

قیمت پوکه ، قیمت پوکه معدنی قروه ، قیمت پوکه قروه

نکته مهم :

برای خرید انواع پوکه قروه قیمت با %10 تخفیف کلیک کنید

کاربردهای پوکه قروه

پوکه معدنی به علت دارا بودن حفره های زیاد در ساختار داخلی خود دارای کاربردهای فراوانی است و در سال های اخیر با شناخت ویژگی های آن ، کاربردهای زیادی برای این نوع پوکه ایجاد شده است. وزن سبک در کنار خواص و ویژگی های منحصر به فرد پوکه قروه که به عنوان بهترین پوکه معدنی ایران شناخته می شود سبب شده است تا این پوکه و انواع مختلف آن دارای کاربردهای متنوعی باشند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

از جمله مهمترین کاربردهای این نوع پوکه می توان به کاربردهای

 • کشاورزی،
 • کاربردهای ساختمانی
 • و در موارد خاص نیز به کاربردهای بهداشتی

اشاره کرد.

پوکه معدنی قروه، یک شیب بند تمام عیار در صنعت ساختمان محسوب می شود.

کاربرد پوکه معدنی در صنعت ساختمان

پوکه قروه گزینه بسیار مناسبی برای تولید بلوک های بتنی است و به عنوان یک مصالح ساختمانی سبک، برای شیب بندی طبقات و بام ساختمان استفاده می شود. علاوه بر موارد فوق، انواع مختلف آن می توانند به عنوان عایق نیز در ساختمان استفاده شوند.

با در نظر گرفتن موارد فوق پوکه معدنی را می توان به عنوان یک محصول استراتژیک در صنعت ساختمان در نظر گرفت چرا که هم قیمت مناسبی دارد و هم می تواند با کاهش وزن تحمیلی بر ساختمان به استحکام آن بیفزاید و به عنوان یک عایق مقاوم سبب کاهش هزینه های مربوط به شارژ ساختمان شود.

کاربرد در بخش کشاورزی و زهکشی خاک:
 • پوکه معدنی و کلیه انواع پوکه قروه جذب آب بسیار کمی دارد و می تواند در بخش کشاورزی به عنوان یک زهکش بسیار مناسب عمل کند. از سوی دیگر پوکه معدنی می تواند با به وجود آوردن فضا در بین خاک مانع از گلی شدن آن شود و آب را به راحتی به ریشه گیاه برساند و مانع از غرق آبی شدن زمین های گلخانه ایی و هدر رفت آب شود.این روند سبب می شود تا ریشه گیاه به صورت مداوم با هوا در ارتباط باشد و هملیات ریشه دوانی را به صورت مناسبتری انجام دهد و حاصل کلی این روند می تواند منجر به بالا رفتن راندمان کلی محصولات در هکتار و استفاده بهینه از منابع ابی و خاکی شود.  بنابرین به صورت خلاصه می توان گفت که این پوکه  در بخش کشاورزی دارای کاربردهای زیر است
 • استفاده به عنوان زهکش خاک
 • جلوگیری از به وجود آمدن تراکم زیاد خاک
 • آبرسانی سریع به ریشه گیاه و صرفه جویی در مصرف آب

قیمت پوکه ، قیمت پوکه معدنی قروه ، قیمت پوکه قروه

نکته مهم :

برای خرید انواع پوکه قروه قیمت با %10 تخفیف کلیک کنید

اخبار و مقالات پوکه قروه

پوکه قروه چیست و چه کاربردهایی دارد
پوکه قروه چیست؟

امیدواریم پس از خواندن مطلب پوکه بادامی اطلاعات کافی را در در مورد این نوع پوکه معدنی به دست آورده باشید. از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید و اطلاعات جدیدتری را در مورد پوکه معدنی شهرستان قروه به دست آورید.

قیمت پوکه ، قیمت پوکه معدنی قروه ، قیمت پوکه قروه
قیمت پوکه قروه

اگر پس از خواندن مطلب پوکه بادامی قروه ، قصد خرید این نوع پوکه معدنی را دارید و می خواهید از نمودارهای قیمتی آن با خبر شوید و جدول هفتگی تغییرات قیمتی آن را مشاهده کنید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت پوکه معدنی قروه
نمودار تغییرات هفتگی قیمت پوکه

تحلیل قیمت به همراه نمودار ارائه شده، تغییرات قیمت پوکه معدنی در چهار نوع پر مصرف خود به نام های پوکه بادامی ، پوکه نخودی ، پوکه فندقی و پوکه ماسه ای را با دقت زیاد نشان می دهد.این جدول به صورت هفتگی به روز می شود.